Kültür-Sanat

'Troya'dan Esintiler' Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni Başladı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve akademik etkinlikler, sergiler, halk katılımlı sanat atölyeleri gibi pek çok etkinlik içeren 'Troya'dan Esintiler' Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni başladı. Şölen’in Posters of Troy Uluslararası Çağrılı Afiş Sergisi’nden sonra ikinci etkinliği olan Troya Topraklarında Sanat Konuşmaları Paneli ve karma öğrenci sergisi açılış törenleri gerçekleşti.


Yayın tarihi : 29 Kasım 2018
Yazar : ÇOMÜ Medya Merkezi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  tarafından 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve akademik etkinlikler, sergiler, halk katılımlı sanat atölyeleri gibi pek çok etkinlik içeren 'Troya'dan Esintiler' Uluslararası Kültür ve Sanat Şöleni başladı. Şölen’in Posters of Troy Uluslararası Çağrılı Afiş Sergisi’nden sonra ikinci etkinliği olan Troya Topraklarında Sanat Konuşmaları Paneli ve karma öğrenci sergisi açılış törenleri gerçekleşti.

Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda gerçekleşen panel öncesinde; GSF Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin hazırladığı Düşlerimizdeki Troia II, Troya’dan Günümüze Keçe ve Mum Batik, Lif Sanatından Korelatlar IV karma öğrenci sergileri açılışı yapıldı.

Panel ve sergi açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, GSF Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Cemil Agas, davetliler, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Sergi açılışında konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aylin Özcan, etkinliklerin güzel geçmesini dileyerek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Yonca Yüksel’in müzik dinletisi ile başlayan Troya Topraklarında Sanat Konuşmaları Panelinin açılış konuşmalarını sırasıyla GSF Dekan Yardımcısı Doç. Evren Karayel Gökkaya, Dekan Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacılar; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Aydın Ayan ve Prof. Kemal İskender, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Üstünipek ile Eski Yunan ve Roma Edebiyatı üzerine uzmanlaşan Salahattin Yıldız sunumlarını yaptılar.

Tören katılımcılara hediye takdimi ile sona erdi.