Genel

Üniversitemiz ve Türk Eğitim Sistemi Tiran’da Tanıtıldı

Arnavutluk’un önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan ALSAR Vakfı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi arasında yapılan eğitim ve kültürel alanlarında işbirliği protokolü çerçevesinde Türk eğitim sistemi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arnavut öğrencilere tanıtıldı.

Tiran’da Tirana International Hotel’de “Study in Turkey” başlıklı eğitim toplantısında ÇOMÜ;  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Uluslararası...


Yayın tarihi : 24 Temmuz 2017
Yazar : ÇOMÜ Medya Merkezi

Arnavutluk’un önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan ALSAR Vakfı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi arasında yapılan eğitim ve kültürel alanlarında işbirliği protokolü çerçevesinde Türk eğitim sistemi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arnavut öğrencilere tanıtıldı.

Tiran’da Tirana International Hotel’de “Study in Turkey” başlıklı eğitim toplantısında ÇOMÜ;  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu ve koordinatör yardımcısı Zija Shehi tarafından temsil edildi. Toplantıya ALSAR Vakfı yetkililerinin yanı sıra başta Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçi Yardımcısı Gül Sarıgül olmak üzere, Arnavutluk Milletvekilleri, Arnavut Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, Tiran Belediye Başkanlığı temsilcileri, Arnavutluk, Makedonya, Kosova ve Sırbistan’dan gelen STK temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

ALSAR Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, toplantının açılış konuşmasında Türkiye ile Arnavutluk arasındaki köklü tarihi ve kültürel bağları vurguladıktan sonra sosyal, ekonomik, kültürel ve bilimsel alanlarda Türk-Arnavut ilişkilerini ve dostluğunu daha da geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Gurra, Arnavutluk’taki lise son sınıf öğrencilerine ve çeşitli Balkan ülkelerinden gelen STK temsilcilerine Türk orta ve yükseköğretim sistemi ile ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları hakkında bilgi vermek üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden gelen heyete göstermiş oldukları ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti.   

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen FETÖ darbe girişimini kınayan Mehdi Gurra, demokrasi mücadelesinde Türk halkının yanında olduklarını belirtti ve 15 Temmuz şehit ve gazilerini saygı ve hürmetle yad ettiklerini vurguladı. 

Türkiye Tiran Büyükelçi Yardımcısı Gül Sarıgül de Türkiye ile Arnavutluk arasında ekonomik, sosyal, siyasi vs. alanlarda çok sayıda ikili anlaşmalar bulunduğunu belirtti. Sarıgül ayrıca, Türk ve Arnavut halkları arasında uzun bir tarihsel birlikteliğe dayanan ortak değerleri belirterek iki ülke arasındaki dostluğun en yüksek seviyede olmasından son derece memnuniyet duyduklarını bildirdi. Türkiye’de yüksek ö ğretim öğrencilerinin şuan Avrupa’dan daha fazla avantajlara sahip olduğunu ifade eden Sarıgül,  Türkiye’deki eğitim sistemini ve üniversiteleri tanıtmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden gelen heyete teşekkür etti ve toplantının verimli geçmesi temennisinde bulundu. 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden ise konuşmasında; Türkiye’deki orta öğretim programları, okul türleri, öğrenci sayıları, sınav ve sınıf geçme sistemi, YÖK, üniversitelerle ilgili bilgi verdikten sonra ÇOMÜ’nün 1992’den 2017’ye kadar kaydettiği gelişmeler hakkında bilgi verdi. ÇOMÜ’nün misyonu ve vizyonu; akademisyen ve öğrenci sayıları, ÇOMÜ’deki fakülte, enstitü, yüksek okul ve meslek yüksek okulları, araştırma ve uygulama merkezleri, sosyal imkanlar hakkında sunum yapan Prof. Dr. Özden, ALSAR Vakfı’na ilgilerinden dolayı teşekkür etti. 

ÇOMÜ’de halen 64 ülkeden 858 uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğünün altını çizen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu; “Üniversite olarak Balkan ülkelerine özel bir önem veriyoruz. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in destek ve teşviki ile Balkan ülkelerinden ÇOMÜ’ye gelecek öğrenci sayılarını arttırmak istiyoruz. Bu amaçla 2017-2018 Öğretim Yılı için sahip olduğumuz 670 kontenjanın 430’unu Balkan ülkelerine tahsis ettik. Türkiye’de üniversite okumak isteyen Arnavut öğrenciler için ÇOMÜ önemli avantajlara sahip.  Arnavut öğrencileri Türkiye’de üniversite okumaya davet ediyoruz” dedi.  

Koordinatör Yardımcısı Zija Shehi ise salonda bulunan öğrencilere ÇOMÜ’nün burs ve barınma imkânları hakkında bilgi verdi